Projektowanie biofiliczne nie jest trendem ani kierunkiem w stylizacji wnętrz, a wytyczną, którą można wdrożyć w każdym wnętrzu, aby uczynić je bardziej skoncentrowanym na człowieku. Dzięki koncepcji projektowania biofilicznego można zagwarantować, że środowisko zabudowane spełnia nasze biologiczne potrzeby. Istnieje wiele sposobów, aby wdrożyć elementy biofiliczne w projektowaniu.
Bezpośredni kontakt z naturą
Podobnie jak przebywanie na zewnątrz, wprowadzenie rzeczywistej przyrody bezpośrednio wewnątrz ma na nas największy wpływ w kontekście projektowania biofilicznego.
Pośredni kontakt z naturą
Możemy także oszukać nasz umysł, naśladując elementy natury za pomocą kształtów, wzorów, kolorów i rozwiązań wspomaganych technologią.
Odczucie przestrzeni i miejsca
Projektowanie biofiliczne to więcej niż tylko obiekty, które nas otaczają; to całe odczucie i widok przestrzeni, w której się znajdujemy.
Jedzenie i picie
Jedzenie i picie są najważniejszymi elementami dla naszego przetrwania: bez wody nie możemy przetrwać dłużej niż kilka dni, a bez jedzenia jedynie kilka tygodni. Kiedy chodzi o środowisko sprzyjające życiu, nasz umysł pragnie wiedzieć, że te elementy są łatwo dostępne.
Rośliny
Jesteśmy owocem ewolucji wokół innych form życia, które istniały na Ziemi znacznie dłużej niż my. Rośliny są wymogiem dla niemal wszystkich innych form życia na Ziemi i ważnym wskaźnikiem odpowiedniego środowiska dla nas. Im bardziej różnorodne formy życia roślinnego nas otaczają, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy mieć dostęp do zasobów, takich jak świeża woda, jedzenie, inne formy życia, leki i narzędzia. Upodobanie roślin stało się dla nas tak ważne, że sam widok koloru zielonego ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
Powietrze
W przeciwieństwie do jedzenia i picia, bez powietrza nie możemy przetrwać nawet kilku minut. Codziennie wdychamy ponad 10 000 litrów powietrza, a nasza skóra i błony śluzowe są stale w kontakcie z jego zawartością: cząstkami, substancjami chemicznymi, wilgotnością, patogenami i zdrowymi mikrobami. Posiadanie świeżego, naturalnego powietrza do oddychania i spędzania czasu jest kluczowe dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Światło
Przystosowaliśmy się do naturalnego cyklu dnia i nocy na Ziemi. Jako gatunek aktywny w ciągu dnia, jasne, białe światło słoneczne informuje nas, że powinniśmy być aktywni, a ciemność sygnalizuje czas odpoczynku. Z drugiej strony, przyćmione, ciepłe światło pomaga nam przechodzić między tymi poziomami aktywności. Nasz rytm dobowy kontroluje poziomy hormonów, wpływając na nasz system odpornościowy, temperaturę ciała, nastrój, sprawność fizyczną i funkcje poznawcze.
Dźwięk i akustyka
Zbieramy informacje za pomocą wszystkich naszych zmysłów, a tuż po wzroku, słuch jest kolejnym najważniejszym zmysłem, dzięki któremu poznajemy nasze otoczenie. Możemy usłyszeć deszcz lub płynącą wodę, inne zwierzęta czy szum wiatru poruszającego liście drzew. Głośne dźwięki mogą nas ostrzec przed niebezpieczeństwem, ale tak samo robi to całkowita cisza: może to być znak niegościnnego środowiska, w którym brakuje innych zwierząt, lub drapieżnik, który je zmusił do ukrycia się.
Materiały, kształty i kolory
Nasze mózgi nauczyły się rozpoznawać naturalne kształty i kolory. Widzenie nieznanych przedmiotów o dziwnych kolorach lub formach jest znakiem możliwego zagrożenia, i choć mogą one pobudzać naszą ciekawość, przebywanie w otoczeniu takich nierozpoznawalnych przedmiotów może rozpraszać nasze myśli.
Społeczność
Człowiek jest istotą społeczną, tak bardzo, że wykształciło się wiele wewnętrznych mechanizmów związanych z naszym zachowaniem społecznym. Dla naszych przodków zostanie wykluczonym z grupy oznaczało niemal gwarantowaną śmierć ze względu na korzyści, jakie przynosiła praca grupowa. Umiejętność budowania zaufania i silnych więzi między jednostkami poprzez współpracę spełnia nasze wewnętrzne potrzeby bycia częścią grupy.
Ergonomia i aktywność
Nasz umysł i ciało zostały stworzone do ruchu w ciągu dnia. Nie byliśmy przyzwyczajeni do pozostawania w jednym miejscu przez długi czas, ale raczej do zmiany pozycji między staniem, chodzeniem i odpoczynkiem. Nawet nasza pozycja w czasie odpoczynku różni się od naszych współczesnych nawyków, ponieważ nasze ciała rozwijały się bez wpływu mebli takich jak biurka i krzesła oraz narzędzi takich jak komputery i telefony.
Odczucie przestrzeni i miejsca
Różnorodność naszego środowiska może zapewnić środki do przetrwania np. miejsca do ukrycia się lub odpoczynku oraz dobrą widoczność aby być świadomym tego, co dzieje się wokół. Mamy różne potrzeby związane z różnymi zadaniami, które wykonujemy w ciągu dnia, dlatego dobrze działająca przestrzeń powinna oferować różne rodzaje miejsc w jej obrębie.
Naava jako wielofunkcyjne rozwiązanie biofiliczne
Rozwiązania Naava zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić projektowanie biofiliczne w dowolnej przestrzeni, łącząc wszystkie elementy biofiliczne w jednym produkcie: Naava zawiera prawdziwe rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze, jednocześnie dając dźwiękowy sygnał wodny i wprowadzając naturalne światło do wnętrza; skandynawski design i kolorystyka są inspirowane naturą; projekt przypominający meble umożliwia wykorzystanie produktu jako przegrody przestrzeni i mobilności, aby dostosować przestrzeń do różnych aktywności w dowolnym momencie; dodatkowo, produkt wyposażony jest w magnetyczną tablicę do współpracy zespołowej.